Fehérorosz börtönbe került uniós diplomata ügyében szólalt meg az Unió – nem is akárhogy
Egy névtelenséget kérő uniós tisztviselő szerint az uniós diplomatát a fehérorosz hírszerző szolgálat fogta el az uniós küldöttség irodája előtt.
Gwendoline Delbos-Corfield szerint a renitens tagállamokkal kapcsolatban egy harmadik utat kell választani a tétlenség és a kirekesztés között.
Nem lenne jó példa Magyarország kizárása az Európai Unióból (EU), hiszen arra nincs lehetőség, és amúgy is a legszigorúbb szankció lenne – mondta a L’Obs című lapnak adott interjújában Gwendoline Delbos-Corfield zöldpárti európai parlamenti képviselő.
A francia politikus úgy fogalmazott: ugyan az elmúlt 10 évben a magyar kormányfő számtalanszor megsértette a jogállamisági kritériumokat, ez ellen csak az Európai Parlament (EP) emelte fel a hangját, az EU Tanácsa és az Európai Bizottság (EB) nem lépett fel elég határozottan. Gwendoline Delbos-Corfield úgy érvelt,
Hozzátette, egy esetleges kizárás veszélyes lenne az EU számára is, mivel a tagállamok attól tarthatnak majd, a közösség egyfajta „vadnyugattá” válik, ahol mindenkit minden előzetes értesítés nélkül kizárhatnak.
Magyarország kizárása nem erősítené az európai hitelességet, épp ellenkezőleg: az EU azt bizonyítaná, hogy képtelen belsőleg válaszolni erre a kihívásra – emelte ki a zöldpárti politikus, hozzátéve, harmadik utat kell választani a tétlenség és a kirekesztés között, ebben lehet fontos szerepe a 7-es cikkely szerinti eljárásnak, a jogállamisági mechanizmusnak, valamint az Európai Bizottságnak. A hetes cikkely nyomán megjegyezte: a tagállamoknak nincs elég bátorsága alkalmazni ezt a procedúrát.
Nyitókép forrása: AFP